- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Gecko XP2e 48F Wet End - 2.5HP - 2" x 2"
Technical Info
Gecko XP2e 48F Wet End - 2.5HP - 2" x 2"
£112.80INC VAT
10% DISCOUNT
Discontinued
QTY
Gecko XP2e 48F Wet End - 2.5HP - 2" x 2"
For Use with Aqua-flo XP2e Series
0 Reviews
SKU: 5476MPN: 91041825-000RRP:£126.00
LOGIN FOR TRADE PRICING £112.80INC VAT
10% DISCOUNT
Discontinued
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 21 hours
Share
LID: 2890
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Gecko XP2e 48F Wet End - 2.5HP - 2" x 2"
- OEM wet end for the Aqua-flo Flo-Master XP2e hot tub pump range. Fits 2" unions
- The XP2e wet end replaces older XP2 versions and can fitted to 1 or 2 speed motors
- 48F Volute P/N: 92770705
- Faceplate P/N: 90916216
- Impeller P/N: 91695250 (2.5HP-2250)
- Impeller Dot Colour: White + Silver
- This wet end will fit, both European (finned) and American (smooth) style motors
Part Number
- Gecko: 91041825-000
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 110 mm |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 91041825-000 |
| Impeller Dot Colour | White + White |
| Impeller Part No. | 91694251 |
| Shaft Seal Type | PS-200 |
| Impeller Vane Gap | 9 mm |
| Wet End Frame Size | 48F |
| Impeller HP Rating | 2.5HP |
| Wet End HP | 2.5Hp |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.