- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Gecko Flo-Master 56F Wet End - 2HP - 2" x 2"
Technical Info
Gecko Flo-Master 56F Wet End - 2HP - 2" x 2"
£103.75INC VAT
20% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Gecko Flo-Master 56F Wet End - 2HP - 2" x 2"
For Use with Aqua-flo XP2e - Euro leg 6.1"
0 Reviews
SKU: WET-4349MPN: 91041624-000RRP:£129.69
LOGIN FOR TRADE PRICING £103.75INC VAT
20% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 08/07/2026Order in 97 days and 1 hour
Share
LID: 1162
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Gecko Flo-Master 56F Wet End - 2HP - 2" x 2"
- OEM wet end for the Aqua-flo Flo-Master XP2e hot tub pump range. Fits 2" unions
- The XP2e wet end replaces older XP2 versions and can fitted to 1 or 2 speed motors
- IMPORTANT NOTE: This wet end will fit the European spec Aqua-flo pumps with Sirem motors or older Emerson motors that have a 56F 6.1" mount pattern (102mm). They will not fit the more common type 56F mount pattern (104mm)
- Please check image above for measuring reference before ordering.
- Packing will show HP at 60Hz Spec(3HP @ 60Hz = 2HP @ 50Hz)
- Volute P/N: 92770715
- Faceplate P/N: 91231640
- Impeller P/N: 91695200
- Impeller Dot Colour: Silver + Blue
Part Number
- Gecko: 91041921-000
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 115 mm |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 91041921-000 |
| Impeller Dot Colour | Silver + Silver |
| Impeller Part No. | 91695310 |
| Shaft Seal Type | PS-200 |
| Impeller Vane Gap | 13 mm |
| Wet End Frame Size | 56F (6.1" Euro Legs) |
| Impeller HP Rating | 2HP (3HP @ 60hz) |
| Wet End HP | 2Hp |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.