- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Gecko XP2e 48F Wet End - 1.5HP - 2" x 2"
Technical Info
Gecko XP2e 48F Wet End - 1.5HP - 2" x 2"
£112.49INC VAT
10% DISCOUNT
4 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Gecko XP2e 48F Wet End - 1.5HP - 2" x 2"
For Use with Aqua-flo XP2e Series
1 Reviews
SKU: WET-5475MPN: 91041815-000RRP: £124.97
LOGIN FOR TRADE PRICING£112.49INC VAT
10% DISCOUNT
4 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it tomorrowOrder in 13 hours and 40 minutes
Share
LID: 2894
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Gecko XP2e 48F Wet End - 1.5HP - 2" x 2"
- OEM wet end for the Aqua-flo XP2e hot tub pump range. Fits 2" unions
- The XP2e wet end replaces older XP2 versions and can fitted to 1 or 2 speed motors
- Volute P/N: 92770705
- Faceplate P/N: 90916216
- Impeller P/N: 91695150 (1.5HP-2150)
- Impeller Dot Colour: Yellow + Silver
- This wet end will fit, both European (finned) and American (smooth) style motors
Part Number
- Gecko: 91041815-000
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 113 mm |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 91041815-000 |
| Impeller Dot Colour | Silver + Yellow |
| Impeller Part No. | 91695150 |
| Shaft Seal Type | PS-200 |
| Impeller Vane Gap | 13 mm |
| Wet End Frame Size | 48F |
| Impeller HP Rating | 1.5HP |
| Wet End HP | 1.5Hp |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (1)
Reviews (1)
Simon Short8/18/2024
Prompt service, correct product. Thank you
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
HS PRO Shaft Seal PS-200
5/8" / 15.8mm Shafts
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: PMS-3206MPN: 92500170
£10.99RRP:£12.11
Waterway Pump Union - 1.5"
1.5" x 1.5"
21 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 3905MPN: 400-4060
£5.46RRP:£6.82
Gecko Aqua-flo XP2e Impeller
1 ½Hp - 2THp
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: IMP-5389MPN: 91695150
£25.99RRP:£31.91
Gecko O-Ring - 178mm
AquaFlo XP Wet End Face Plate
42 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: ORG-5383
£6.49
32 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: SCR-5467MPN: 99730050
£0.99
Gecko O-Ring - 11mm
Aqua-flo Drain Plugs on FMCP & FMHP
37 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: ORG-5466MPN: 92200120
£0.49RRP:£0.55