Technical Info
Gecko XP2e 48F Wet End - 2HP - 2" x 2"
£115.41EXC VAT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
Gecko XP2e 48F Wet End - 2HP - 2" x 2"
SKU: WET-3221MPN: 91041820-000
LOGIN FOR TRADE PRICING£115.41EXC VAT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
Get it 28/08/2026Order in 98 days and 2 hours
LID: 1916
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
Hydrospares Pump Motor Bolt - 4 Pack
For 48 Frame Wet Ends
143 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: BLT-3383-4PK
£1.67
SKU: BLT-3383-4PK
£1.67
Pool Tool - Pump Armature Holding Tool
Holds Motor Shafts Solid
9 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4899
£25.00RRP:£26.00
SKU: 4899
£25.00RRP:£26.00
Pool Tool - Impeller Wrench
Closed Faced Impellers
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4901
£39.99RRP:£54.00
SKU: 4901
£39.99RRP:£54.00
Pool Tool - O-Ring Pick
Unbelievably Handy
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4903
£3.32RRP:£3.90
SKU: 4903
£3.32RRP:£3.90
Pool Tool - Impeller Wedge
Holds Impellers For Removal
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4902
£13.74RRP:£18.45
SKU: 4902
£13.74RRP:£18.45
Product Details
Gecko XP2e 48F Wet End - 2HP - 2" x 2"
- OEM wet end for the Aqua-flo Flo-Master XP2 hot tub pump range. Fits 2" unions
- The XP2 wet end can fitted to 1 or 2 speed motors
- Volute P/N: 92770705
- Faceplate P/N: 90916216
- Impeller P/N: 91694200
- Impeller Dot Colour: Silver + Blue
- This wet end will fit, both European (finned) and American (smooth) style motors
Part Number
- Gecko: 91041820-000
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 101.5mm |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 91041820-000 |
| Impeller Dot Colour | Blue + Silver |
| Impeller Part No. | 91695200 |
| Shaft Seal Type | PS-200 |
| Impeller Vane Gap | 10mm |
| Wet End Frame Size | 48F |
| Impeller HP Rating | 2HP |
| Wet End HP | 2Hp |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (2)
Reviews (2)
Bill 8/9/2022
Called today, spoke with Nigel, so so helpful. Brilliant service. He is a great credit to the company, he needs a pay rise ð??
Rosie responded:
Thanks Bill, thats great to hear. Glad we could be of help.
Questions & Answers
Spares
HS PRO Shaft Seal PS-200
5/8" / 15.8mm Shafts
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-3206MPN: 92500170
£9.16RRP:£10.09
SKU: PMS-3206MPN: 92500170
£9.16RRP:£10.09
Gecko Aqua-flo XP2e Impeller
1 ½Hp (50Hz) - 2Hp (60Hz)
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: IMP-5387MPN: 91695200
£32.39RRP:£40.49
SKU: IMP-5387MPN: 91695200
£32.39RRP:£40.49
32 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: SCR-5467MPN: 99730050
£0.82
SKU: SCR-5467MPN: 99730050
£0.82
Gecko Pump Drain Plug
Suitable for FMHP & FMCP Wet Ends
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PLU-5465MPN: 92290015
£7.50RRP:£8.50
SKU: PLU-5465MPN: 92290015
£7.50RRP:£8.50
Gecko O-Ring - 11mm
Aqua-flo Drain Plugs on FMCP & FMHP
37 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: ORG-5466MPN: 92200120
£0.41RRP:£0.46
SKU: ORG-5466MPN: 92200120
£0.41RRP:£0.46
Great product, exactly as described. Arrived well packaged and was very straight forward to fit.