- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Gecko HP 48F Wet End - 0.75HP - 1 ½" x 1 ½"
Technical Info
Gecko HP 48F Wet End - 0.75HP - 1 ½" x 1 ½"
£102.49INC VAT
13% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Gecko HP 48F Wet End - 0.75HP - 1 ½" x 1 ½"
For Use with CMHP
0 Reviews
SKU: WET-5479MPN: 91040690-000RRP: £118.39
LOGIN FOR TRADE PRICING£102.49INC VAT
13% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Get it 19/08/2026Order in 98 days and 16 hours
Share
LID: 2888
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Gecko HP 48F Wet End - 0.75HP - 1 ½" x 1 ½"
- OEM wet end for the Aqua-flo Circ Master HP side discharge hot tub pump range. Fits 1 ½" unions
- This is also an ideal replacement wet end for the Waterway centre discharge pump
- Volute number: 92770603
- Impeller P/N: 91693551
- Impeller Dot Colour: Red
- This wet end will fit, both European (finned) and American (smooth) style 48 frame motors
Part Number
- Gecko: 91040690-000
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 95mm |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 91040690-000 |
| Impeller Dot Colour | Red |
| Impeller Part No. | 91693551 |
| Shaft Seal Type | PS-200 |
| Impeller Vane Gap | 7mm |
| Wet End Frame Size | 48F |
| Impeller HP Rating | 0.75HP |
| Wet End HP | 0.75Hp |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
HS PRO Shaft Seal PS-200
5/8" / 15.8mm Shafts
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: PMS-3206MPN: 92500170
£10.99RRP:£12.11
Waterway Pump Union - 1.5"
1.5" x 1.5"
21 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 3905MPN: 400-4060
£5.46RRP:£6.82
Gecko O-Ring - 178mm
AquaFlo XP Wet End Face Plate
42 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: ORG-5383
£6.49
32 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: SCR-5467MPN: 99730050
£0.99
Gecko Aqua-flo Wear Ring - 57mm
Flo-Master CP HP TP - Wet Ends
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: IMP-5468MPN: 92830062
£3.99
Gecko Pump Drain Plug
Suitable for FMHP & FMCP Wet Ends
Restocking in progress
Available to Back Order
SKU: PLU-5465MPN: 92290015
£9.00RRP:£10.20