- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Gecko Circ-Master CP 48F Wet End - 1/15HP - 1 ½" x 1 ½"
Technical Info
Gecko Circ-Master CP 48F Wet End - 1/15HP - 1 ½" x 1 ½"
£111.12INC VAT
20% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Gecko Circ-Master CP 48F Wet End - 1/15HP - 1 ½" x 1 ½"
For Use with Aqua-flo CMCP
0 Reviews
SKU: WET-3300MPN: 91040840-000RRP: £138.90
LOGIN FOR TRADE PRICING£111.12INC VAT
20% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it tomorrowOrder in 24 minutes
Share
LID: 2456
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Gecko Circ-Master CP 48F Wet End - 1/15HP - 1 ½" x 1 ½"
- Aqua-flo by Gecko Circ-Master CMCP - 48 Frame - 1/15HP - Wet End
- OEM Wet End by Gecko Circ-Master (CP) Centre Discharge Hot Tub Pump Range. Fits 1 ½" unions
- This is also an ideal replacement Wet End for the Waterway Centre Discharge pump
- MPN: 91040840-000
- Volute number: 92770603
- Impeller P/N: 91693701
- Impeller Dot Colour: Blue
- This wet end will fit, both European (finned) and American (smooth) style 48 Frame Motors
Part Number
- Gecko: 91040840-000
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Center Discharge |
| Impeller Diameter | 95 mm |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 91040840-000 |
| Impeller Dot Colour | Blue |
| Impeller Part No. | 91043701 |
| Shaft Seal Type | PS-200 |
| Impeller Vane Gap | 12 mm |
| Wet End Frame Size | 48F |
| Impeller HP Rating | 2HP |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
HS PRO Shaft Seal PS-200
5/8" / 15.8mm Shafts
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: PMS-3206MPN: 92500170
£10.99RRP:£12.11
Hydrospares Pump Motor Bolt - 4 Pack
For 48 Frame Wet Ends
143 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: BLT-3383-4PK
£2.00
Pool Tool - Pump Armature Holding Tool
Holds Motor Shafts Solid
9 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4899
£30.00RRP:£31.20
Pool Tool - Impeller Wrench
Closed Faced Impellers
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4901
£47.99RRP:£64.80
Pool Tool - O-Ring Pick
Unbelievably Handy
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4903
£3.99RRP:£4.68
Pool Tool - Impeller Wedge
Holds Impellers For Removal
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4902
£16.49RRP:£22.14
32 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: SCR-5467MPN: 99730050
£0.99
Gecko Aqua-flo Wear Ring - 57mm
Flo-Master CP HP TP - Wet Ends
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: IMP-5468MPN: 92830062
£3.99
Gecko Pump Drain Plug
Suitable for FMHP & FMCP Wet Ends
Restocking in progress
Available to Back Order
SKU: PLU-5465MPN: 92290015
£9.00RRP:£10.20
Gecko O-Ring - 11mm
Aqua-flo Drain Plugs on FMCP & FMHP
37 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: ORG-5466MPN: 92200120
£0.49RRP:£0.55
Gecko Aqua-flo Flo Master FMCP & FMHP Impeller
1 ½Hp - 2THp
Discontinued
SKU: IMP-3234MPN: 91693700
£29.90RRP:£37.38
Gecko O-Ring - 128mm
Aqua-Flo Circ-Master / Flo-Master Wet End Face Plate
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: ORG-5382
£4.99