- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Gecko CP 48F Wet End - 1HP - 1 ½" x 1 ½"
Technical Info
Gecko CP 48F Wet End - 1HP - 1 ½" x 1 ½"
£89.99INC VAT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Gecko CP 48F Wet End - 1HP - 1 ½" x 1 ½"
For Use with : CMHP, CMCP, FMCP, FMHP
0 Reviews
SKU: WET-5482
LOGIN FOR TRADE PRICING£89.99INC VAT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Get it 19/08/2026Order in 98 days and 14 hours
Share
LID: 2887
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Gecko CP 48F Wet End - 1HP - 1 ½" x 1 ½"
OEM wet end for the Aqua-flo Flo-Master CP centre discharge hot tub pump range. Fits 1 ½" unions.
This is also an ideal replacement wet end for the Waterway centre discharge pump.
- Volute number: 92770603
- Impeller P/N: 91693601
- Impeller Dot Colour: Orange
This wet end will fit, both European (finned) and American (smooth) style 48 frame motors.
Part Number
- Gecko: 91040810-000
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Center Discharge |
| Impeller Diameter | 95 mm |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 91040810-000 |
| Impeller Dot Colour | Orange |
| Impeller Part No. | 91693601 |
| Shaft Seal Type | PS-200 |
| Impeller Vane Gap | 6.5 mm |
| Wet End Frame Size | 48F |
| Impeller HP Rating | 1HP |
| Wet End HP | 1Hp |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
HS PRO Shaft Seal PS-200
5/8" / 15.8mm Shafts
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: PMS-3206MPN: 92500170
£10.99RRP:£12.11
Hydrospares Pump Motor Bolt - 4 Pack
For 48 Frame Wet Ends
143 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: BLT-3383-4PK
£2.00
Pool Tool - Pump Armature Holding Tool
Holds Motor Shafts Solid
9 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4899
£30.00RRP:£31.20
Pool Tool - Impeller Wrench
Closed Faced Impellers
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4901
£47.99RRP:£64.80
Pool Tool - O-Ring Pick
Unbelievably Handy
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4903
£3.99RRP:£4.68
Pool Tool - Impeller Wedge
Holds Impellers For Removal
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4902
£16.49RRP:£22.14
Gecko Aqua-flo FMCP & FMHP Impeller
1Hp - 1 ½THp (High Flow)
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: IMP-5380MPN: 91693601
£39.79RRP:£49.74
32 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: SCR-5467MPN: 99730050
£0.99
Gecko Aqua-flo Wear Ring - 57mm
Flo-Master CP HP TP - Wet Ends
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: IMP-5468MPN: 92830062
£3.99
Gecko Pump Drain Plug
Suitable for FMHP & FMCP Wet Ends
Restocking in progress
Available to Back Order
SKU: PLU-5465MPN: 92290015
£9.00RRP:£10.20
Gecko O-Ring - 11mm
Aqua-flo Drain Plugs on FMCP & FMHP
37 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: ORG-5466MPN: 92200120
£0.49RRP:£0.55
Gecko O-Ring - 128mm
Aqua-Flo Circ-Master / Flo-Master Wet End Face Plate
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: ORG-5382
£4.99