- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Gecko CP 48F Wet End - 0.75HP - 1 ½" x 1 ½"
Technical Info
Gecko CP 48F Wet End - 0.75HP - 1 ½" x 1 ½"
£89.99INC VAT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Gecko CP 48F Wet End - 0.75HP - 1 ½" x 1 ½"
For Use with : CMHP, CMCP, FMCP, FMHP
0 Reviews
SKU: WET-5481
LOGIN FOR TRADE PRICING £89.99INC VAT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 08/07/2026Order in 97 days and 1 hour
Share
LID: 2886
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Gecko CP 48F Wet End - 0.75HP - 1 ½" x 1 ½"
OEM wet end for the Aqua-flo CP centre discharge hot tub pump range. Fits 1.50" unions
This is also an ideal replacement wet end for the Waterway centre discharge pump
- Volute number: 92770603
- Impeller P/N: 91693551
- Impeller Dot Colour: Red
This wet end will fit, both European (finned) and American (smooth) style 48 frame motors
Part Number
- Gecko: 91040800-000
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Center Discharge |
| Impeller Diameter | 95 mm |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 91040800-000 |
| Impeller Dot Colour | Red |
| Impeller Part No. | 91693551 |
| Shaft Seal Type | PS-200 |
| Impeller Vane Gap | 5.5 mm |
| Wet End Frame Size | 48F |
| Impeller HP Rating | 0.75HP |
| Wet End HP | 0.75Hp |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.