- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Gecko Circ-Master HP 48F Wet End - 1/15HP - 1.5" x 1.5"
Gecko Circ-Master HP 48F Wet End - 1/15HP - 1.5" x 1.5"
Gecko Circ-Master HP 48F Wet End - 1/15HP - 1.5" x 1.5"
Product Details
Aqua-flo by Gecko Circ-Master CMHP - 48 Frame - 1/15HP- Wet End
- OEM wet end for the Aqua-flo Circ-Master HP side discharge hot tub circulation pump. Fits 1 ½" unions
- Volute number: 92770603
- Impeller P/N: 91693701
- Impeller Dot Colour: Blue
- This wet end will fit, both European (finned) and American (smooth) style 48 frame motors
Part Number
- Gecko: 91040730-000
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 95mm |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 9100730-000 |
| Impeller Dot Colour | Blue |
| Impeller Part No. | 91693701 |
| Shaft Seal Type | PS-200 |
| Impeller Vane Gap | 12 mm |
| Wet End Frame Size | 48F |
| Impeller HP Rating | 2HP |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (1)
Reviews (1)
great price, quick delivery and no issues
Questions & Answers
I have an Emerson 1563 spa motor 1/15 HP and the pump attached to it looks like the picture and the frame is at 92mm centres. The inlet and outlet are 2'' OD and 1.75'' ID. If this is the correct pump, how do I remove it from the motor?
Spares
5/8" / 15.8mm Shafts
For 48 Frame Wet Ends
Holds Motor Shafts Solid
Closed Faced Impellers
Unbelievably Handy
Holds Impellers For Removal
1Hp - 1 ½THp (High Flow)
Flo-Master CP HP TP - Wet Ends
Suitable for FMHP & FMCP Wet Ends
Aqua-flo Drain Plugs on FMCP & FMHP
0.50Hp - 0.75THp (60Hz)
Aqua-Flo Circ-Master / Flo-Master Wet End Face Plate