- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Capacitors
- Italfarad - Motor Run Capacitor - 15µF
Technical Info
Italfarad - Motor Run Capacitor - 15µF
£14.99INC VAT
24% DISCOUNT
Discontinued
QTY
Italfarad - Motor Run Capacitor - 15µF
Spade Terminal
1 Reviews
SKU: CAP-7611RRP:£19.71
LOGIN FOR TRADE PRICING £14.99INC VAT
24% DISCOUNT
Discontinued
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 22 hours
Share
LID: 4018
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Italfarad - Motor Run Capacitor - 15µF
- Please see product below for individual characteristics
- For use in running single-phase motors at 50/60Hz
- Self-healing and manufactured using a self-extinguishing plastic case filled with resin
- This gives very good electrical reliability together with high mechanical resistance to shock and vibration
- - All ITALFARAD motor capacitors have VDE approvals in accordance with European Standard EN 60252.
- - Life rating of the operating classes: Class C = 3000 hours, Class B = 10000 hours
- - 4 x Spade connectors
Please Note: The listing picture is for illustrative purposes only. Suppliers may change, or a product labelling may be redesigned. But the rated and connections of the item will always be as titled on the listing.
Technical Specifications
Electrical Info
| Connection Type | Spade |
| Microfarad Rating | 15µF |
| Voltage | 450V |
| Hz | 50/60Hz |
| Microfarad Variation | +/-5% |
Capacitor Dimentions
| Body Length | 70.5mm |
| Body Diameter | 35.5mm |
| Length Including Stud | 84mm |
Reviews (1)
Reviews (1)
Dave Smith9/1/2020
Excellent service. I asked for some advice re. a hot tub pump that appeared to have failed. However I decided to change the capacitor first to see if that was causing the issue. The capacitor I bought from Hydrospares was identical to the one on the hot tub and sorted it out.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.