- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Capacitors
- Italfarad - Motor Run Capacitor - 14µF
Italfarad - Motor Run Capacitor - 14µF
Italfarad - Motor Run Capacitor - 14µF
Product Details
Italfarad - Motor Run Capacitor - 14µF
Please see product below for individual characteristics
For use in running single-phase motors at 50/60Hz
Self-healing and manufactured using a self-extinguishing plastic case filled with resin
This gives very good electrical reliability together with high mechanical resistance to shock and vibration
- All ITALFARAD motor capacitors have VDE approvals in accordance with European Standard EN 60252.
- Life rating of the operating classes: Class C = 3000 hours, Class B = 10000 hours
- 4 x Spade connectors
Please Note: The listing picture is for illustrative purposes only. Suppliers may change, or a product labelling may be redesigned. But the rated and connections of the item will always be as titled on the listing.
Technical Specifications
Electrical Info
| Connection Type | Spade |
| Microfarad Rating | 14µF |
| Voltage | 450V |
| Hz | 50/60Hz |
| Microfarad Variation | +/-5% |
Capacitor Dimentions
| Body Length | 70mm |
| Body Diameter | 36mm |
| Overall length inc bolt & spade | 94mm |