- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Capacitors
- HS PRO - Motor Run Capacitor - 12.5µF
Technical Info
HS PRO - Motor Run Capacitor - 12.5µF
£41.58INC VAT
25% DISCOUNT
Direct from Supplier
Dropshipped
QTY
HS PRO - Motor Run Capacitor - 12.5µF
Spade Terminal
0 Reviews
SKU: CAP-1942RRP:£55.44
LOGIN FOR TRADE PRICING £41.58INC VAT
25% DISCOUNT
Direct from Supplier
Dropshipped
QTY
Get it 08/07/2026Order in 97 days and 1 hour
Share
LID: 1870
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
HS PRO - Motor Run Capacitor - 12.5µF
- Please see product below for individual characteristics
- For use in running single-phase motors at 50/60Hz
- Self-healing and manufactured using a self-extinguishing plastic case filled with resin
- This gives very good electrical reliability together with high mechanical resistance to shock and vibration
- - All ITALFARAD motor capacitors have VDE approvals in accordance with European Standard EN 60252.
- - Life rating of the operating classes: Class C = 3000 hours, Class B = 10000 hours
- - 4 x Spade connectors
Please Note: The listing picture is for illustrative purposes only. Suppliers may change, or a product labelling may be redesigned. But the rated and connections of the item will always be as titled on the listing.
Technical Specifications
Electrical Info
| Connection Type | Spade |
| Microfarad Rating | 12.5µF |
| Voltage | 450V |
| Hz | 50/60Hz |
| Microfarad Variation | +/-5% |
Capacitor Dimentions
| Body Length | 68mm |
| Body Diameter | 32mm |
| Length Including Stud | 68mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.