Technical Info
Italfarad - Motor Run Capacitor - 35µF
£15.82EXC VAT
23% DISCOUNT
Discontinued
Italfarad - Motor Run Capacitor - 35µF
SKU: CAP-5548RRP: £20.60
LOGIN FOR TRADE PRICING£15.82EXC VAT
23% DISCOUNT
Discontinued
LID: 3853
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Italfarad - Motor Run Capacitor - 35µF
- Please see product below for individual characteristics.
- For use in running single-phase motors at 50/60Hz
- Self-healing and manufactured using a self-extinguishing plastic case filled with resin
- This gives very good electrical reliability together with high mechanical resistance to shock and vibration
- - All ITALFARAD motor capacitors have VDE approvals in accordance with European Standard EN 60252.
- - Life rating of the operating classes: Class C = 3000 hours, Class B = 10000 hours
- - Lead length is 250mm
Please Note: The listing picture is for illustrative purposes only. Suppliers may change, or a product labelling may be redesigned. But the rated and connections of the item will always be as titled on the listing.
Technical Specifications
Electrical Info
| Connection Type | Lead |
| Microfarad Rating | 35µF |
| Voltage | 450V |
| Hz | 50/60Hz |
| Microfarad Variation | +/-5% |
Capacitor Dimentions
| Body Length | 94mm |
| Body Diameter | 45mm |
| Length Including Stud | 104mm |
Reviews (2)
Reviews (2)
David Kemp10/31/2024
The capacitor arrived on time and was as described. It has brought my garden shredder back to life. Thank you
The capacitor arrived on time and was as described. It has brought my garden shredder back to life. Thank you