- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Capacitors
- Motor Run Capacitor - 5µF
Motor Run Capacitor - 5µF
Motor Run Capacitor - 5µF
Product Details
Motor Run Pump Capacitor - Flying Lead
Please see product below for individual characteristics.
For use in running single-phase motors at 50/60Hz. Self-healing and manufactured using a self-extinguishing plastic case filled with resin. This gives very good electrical reliability together with high mechanical resistance to shock and vibration.
Technical Specifications
Electrical Info
| Connection Type | Lead |
| Microfarad Rating | 5µF |
| Voltage | 450V |
| Hz | 50/60Hz |
| Microfarad Variation | +/-5% |
Capacitor Dimentions
| Body Length | 56mm |
| Body Diameter | 28mm |
| Length Including Stud | 66mm |
Downloads
Reviews (3)
Reviews (3)
Quick delivery and product perfect
Spot on! Great service, great price (pump manufacturer spares dept wanted 4 x as much)
I was particularly impressed with Jack on Customer Service who guided me through the process of what I needed. He could not have been more understanding and helpful. Many Thanks
Questions & Answers
Could you please let me know the voltage rating of this capacitor 5 microfarad Quick find guide 3948