- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Capacitors
- Italfarad - Motor Run Capacitor - 14µF
Technical Info
Italfarad - Motor Run Capacitor - 14µF
£15.99INC VAT
24% DISCOUNT
Discontinued
QTY
Italfarad - Motor Run Capacitor - 14µF
Flying Lead
1 Reviews
SKU: CAP-3951RRP:£21.09
LOGIN FOR TRADE PRICING £15.99INC VAT
24% DISCOUNT
Discontinued
Get it 08/07/2026Order in 97 days and 1 hour
Share
LID: 1920
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Italfarad - Motor Run Capacitor - 14µF
- Please see product below for individual characteristics
- For use in running single-phase motors at 50/60Hz
- Self-healing and manufactured using a self-extinguishing plastic case filled with resin
- This gives very good electrical reliability together with high mechanical resistance to shock and vibration
- - All ITALFARAD motor capacitors have VDE approvals in accordance with European Standard EN 60252.
- - Life rating of the operating classes: Class C = 3000 hours, Class B = 10000 hours
- - Lead length is 250mm
Please Note: The listing picture is for illustrative purposes only. Suppliers may change, or a product labelling may be redesigned. But the rated and connections of the item will always be as titled on the listing.
Technical Specifications
Electrical Info
| Connection Type | Lead |
| Microfarad Rating | 14µF |
| Voltage | 450V |
| Hz | 50/60Hz |
| Microfarad Variation | +/-5% |
Capacitor Dimentions
| Body Length | 70mm |
| Body Diameter | 36mm |
| Length Including Stud | 80mm |
Reviews (1)
Reviews (1)
Tony Powell5/15/2015
Capacitor works fine - I have written other reviews where I have praised the Hydrospares team - and settling on this as the right part was no exception - truly excellent customer service.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.