- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Capacitors
- Italfarad - Motor Run Capacitor - 12µF
Italfarad - Motor Run Capacitor - 12µF
Italfarad - Motor Run Capacitor - 12µF
Product Details
Italfarad - Motor Run Capacitor - 12µF
- Please see product below for individual characteristics
- For use in running single-phase motors at 50/60Hz
- Self-healing and manufactured using a self-extinguishing plastic case filled with resin
- This gives very good electrical reliability together with high mechanical resistance to shock and vibration
- - All ITALFARAD motor capacitors have VDE approvals in accordance with European Standard EN 60252.
- - Life rating of the operating classes: Class C = 3000 hours, Class B = 10000 hours
- - Lead length is 250mm
Please Note: The listing picture is for illustrative purposes only. Suppliers may change, or a product labelling may be redesigned. But the rated and connections of the item will always be as titled on the listing.
Technical Specifications
Electrical Info
| Connection Type | Lead |
| Microfarad Rating | 12µF |
| Voltage | 450V |
| Hz | 50/60Hz |
| Microfarad Variation | +/-5% |
Capacitor Dimentions
| Body Length | 70mm |
| Body Diameter | 36mm |
| Length Including Stud | 80mm |
Reviews (2)
Reviews (2)
Excellent service and the product was good quality
Fast Delivery. Pruduct as described. Was able to saw off fixing bolt as capacitor too long for space available. Wired up and works well.
Questions & Answers
Hello, Your picture shows the capacitor without a stud,but your dimensions state that the length is 80mm with the stud.I need one without a stud as 80 mm is too long for my application.Is it available without the stud please.Howard