- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Capacitors
- HS PRO - Motor Run Capacitor - 20µf
Technical Info
HS PRO - Motor Run Capacitor - 20µf
£11.05INC VAT
25% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
HS PRO - Motor Run Capacitor - 20µf
Spade Terminal
1 Reviews
SKU: CAP-8475MPN: 20MFD_RUN_CAPRRP:£14.73
LOGIN FOR TRADE PRICING £11.05INC VAT
25% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 12/07/2026Order in 97 days and 20 hours
Share
LID: 4817
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
HS PRO - Motor Run Capacitor - 20µf
- Motor Run Capacitors are used for starting & running of single phase motors
- Manufactured from self-healing metallised polypropylene film with case in either self-extinguishing plastic resin material or plastic sleeved aluminium
- Capacitance Tolerance : 5%
- Rated Voltage : 400/450 volts
- Working Frequency Range : 50/60 HZ
- Temperature :
- Lower Limit = - 25 °C
- Upper Limit = + 70 °C
- Ambient = + 35 °C
Please Note: The listing picture is for illustrative purposes only. Suppliers may change, or a product labelling may be redesigned. But the rated and connections of the item will always be as titled on the listing.
Technical Specifications
Electrical Info
| Connection Type | Spade |
| Microfarad Rating | 20µF |
| Voltage | 450V |
| Hz | 50/60Hz |
| Microfarad Variation | +/-5% |
Capacitor Dimentions
| Body Length | 95mm |
| Body Diameter | 40mm |
| Overall length inc bolt & spade | 122mm |
Reviews (1)
Reviews (1)
Michael 3/27/2020
I needed to change in my hot tub like for like. Very help full staff fast delivery 100% customer Service will use again when needed
rr responded:
Thank you very much for the feedback always happy to help.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.