- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Capacitors
- HS PRO - Motor Run Capacitor - 16µf
Technical Info
HS PRO - Motor Run Capacitor - 16µf
£9.40INC VAT
25% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
HS PRO - Motor Run Capacitor - 16µf
Spade Terminal
1 Reviews
SKU: CAP-8474MPN: 16MFD_RUN_CAPRRP:£12.54
LOGIN FOR TRADE PRICING £9.40INC VAT
25% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 16 hours
Share
LID: 4816
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
HS PRO - Motor Run Capacitor - 16µf
- Motor Run Capacitors are used for starting & running of single phase motors.
- Manufactured from self-healing metallised polypropylene film with case in either self-extinguishing plastic resin material or plastic sleeved aluminium.
- Capacitance Tolerance : 5%
- Rated Voltage : 400/450 volts
- Working Frequency Range : 50/60 HZ
- Temperature :
- Lower Limit = - 25 °C
- Upper Limit = + 70 °C
- Ambient = + 35 °C
Please Note: The listing picture is for illustrative purposes only. Suppliers may change, or a product labelling may be redesigned. But the rated and connections of the item will always be as titled on the listing.
Technical Specifications
Electrical Info
| Connection Type | Spade |
| Microfarad Rating | 16µF |
| Voltage | 450V |
| Hz | 50/60Hz |
| Microfarad Variation | +/-5% |
Capacitor Dimentions
| Body Length | 70mm |
| Body Diameter | 39mm |
| Overall length inc bolt & spade | 97mm |
Reviews (1)
Reviews (1)
Chris Collins10/29/2020
Fast service, good price and fixed the problem
Questions & Answers
No questions have been asked yet.