- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- White Water EEW41 2HP Two Speed Pump - HS PRO Alternative
Technical Info
White Water EEW41 2HP Two Speed Pump - HS PRO Alternative
£490.96INC VAT
24% DISCOUNT
Out of Stock
QTY
At a glance
- Cable Not Included - Install One
- Rotatable Wet End - See How
- 2 x 2 Unions - More Info
- 0.37KW / 1.5KW
- 1.8A / 9.0A
White Water EEW41 2HP Two Speed Pump - HS PRO Alternative
Direct Replacement
0 Reviews
SKU: PMP-9449RRP:£646.00
LOGIN FOR TRADE PRICING £490.96INC VAT
24% DISCOUNT
Out of Stock
QTY
Get it 08/07/2026Order in 97 days and 1 hour
Share
LID: 72317
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
A great alternative to EEW41
Our HS-PRO Flow Spa Pumps are the ideal choice for a cost effective replacement for a faulty unit or as an upgrade to your existing system.
Made with a quality EMG motor and HS-Pro rotatable Wet End to ensure compatibility with your system.
Features 2" unions at both suction and discharge ports of the Wet End.
A cable is not included, but one can be purchased from us or your existing cable can be fitted to this unit.
Technical Specifications
Model Information
| Type / Speed | 2 Speed |
| Horsepower | 2Hp |
| Model | HS-PRO Flow - 2 Speed |
| Dimensions L x W x H | 430x200x230mm |
Motor Information
| Power - P1 | 1.5 / 0.37kW |
| Amp Draw | 9 / 1.8A |
| RPM | 2850 / 1450 |
| Cord / Plug Type | N/A |
| Motor Type | Finned Body (European Style) |
Wet End Information
| Configuration | Self Drain, Side Discharge |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.