- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Wellis Laing Universal E14 Replacement Pump
Technical Info
Wellis Laing Universal E14 Replacement Pump
£229.82INC VAT
20% DISCOUNT
23 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Wellis Laing Universal E14 Replacement Pump
ACM0452
0 Reviews
SKU: PMP-5489MPN: 6050C0007RRP:£287.28
LOGIN FOR TRADE PRICING £229.82INC VAT
20% DISCOUNT
23 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 4 days and 16 hours
Share
LID: 79193
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Replacement E14 pump for Wellis ACM0452
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 73348 |
| Type / Speed | Circulation |
| Model | E14 |
| Dimensions L x W x H | 146x136x150mm |
| HEAD - H max | 3.5m |
| FLOW - Q max | 35gpm |
| Lo-Flo System | Yes |
Motor Information
| Frame Size | Not Specified |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Power - P1 | 0.108kW |
| RPM | 2700 |
| Cord / Plug Type | Bare Wire |
| Air Switch | No |
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | No |
| Thread Type | Male - Buttress |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.