- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Waterway 56F Spa Pump - Viper - 2.5HP - 2 Speed
Waterway 56F Spa Pump - Viper - 2.5HP - 2 Speed
At a glance
- High Volume Pump for Swim Spas
- Cable Not Included - Wiring help
- Rotatable Wet End - See how
- 2 ½" (93mm) Suction / Discharge Connections - Useful info
- 93mm Centre Suction x 93mm Side Discharge
Waterway 56F Spa Pump - Viper - 2.5HP - 2 Speed
Recommended Additions
2" x 2.5"
Fast-Cure Solvent Cement - Blue, PVC & ABS
2m - 3 Core (4 Way plug)
2 ½" x 2 ½"
M8 - Bobin Type
Product Details
High Volume Pump for Swim Systems
Waterway Viper pumps are a high powered pump and commonly used for Swim spas as they benefit from having the large 2 ½" (93mm) suction and discharge connections on the wet end.
Hi-performance Waterway wet ends are driven by quality E.M.G motors that by design, dissipate heat quicker and give lower running temperatures.
Features:
- Two double shielded bearings with moisture resistant grease for a quieter operation and longer life span.
- 56 Frame motor for added strength, cooler operating temperatures and a longer motor lifespan.
- Large 2 ½" intake for improved flow performance and reduced noise
- Large 8" diameter wet end to move higher volumes of water
- Split capacitor (start, run) for less energy consumption
- Thermally protected to extend life expectancy of motor
- Versatile wet end can be rotated to required position
Please Note
Waterway pumps are supplied without a cable. We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack.
Pump Specifications
Dimensions
- 430 x 210 x 240 (mm)
Summary
- Frame: 56
- Power: 2.5HP
- Speed: 2
- Power (kW): 2.71 / 0.55
- Amp: 12.5 / 2.5A
Technical Specifications
Model Information
| MPN | PV-30-2N22X |
| Model | Euro Viper |
| Dimensions L x W x H | 430x210x240 |
| HEAD - H max | 4.4 / 2.4m |
| FLOW - Q max | 1170 / 576 L/min |
Motor Information
| Frame Size | 56F |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Power - P1 | 2.71/ 0.55kW |
| Amp Draw | 12.5 / 2.50A |
| RPM | 2800 / 1450 |
| Capacitor Size(s) | 30 / 16µF |
| Cord / Plug Type | Bare Wire |
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Union Connection Ref | 2.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 93 x 93mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Shaft Seal Type | PS-1000 |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
Questions & Answers
Spares
For 56 Frame Wet Ends
For Use with Hi-Flo / Centre Discharge / Executive
56 Frame
Fits Executive, Viper, Hi-Flo, Spa-FLo, E series, Iron Might
x8 - Fits most models
Flying Lead
For Use with Waterway Viper