- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Waterway 56F Spa Pump - Viper - 3HP - 1 Speed
Technical Info
Downloads
Waterway 56F Spa Pump - Viper - 3HP - 1 Speed
£275.97EXC VAT
15% DISCOUNT
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
At a glance
- High Volume Pump for Swim Systems
- Cable Not Included - Wiring help
- Rotatable Wet End - See how
- 2 ½" Connections - Useful info
Waterway 56F Spa Pump - Viper - 3HP - 1 Speed
93mm Centre Suction x 93mm Side Discharge
0 Reviews
SKU: PMP-7135MPN: PV-30-1N22XSPRRP: £324.67
LOGIN FOR TRADE PRICING£275.97EXC VAT
15% DISCOUNT
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it FridayOrder in 23 hours and 50 minutes
Share
LID: 3680
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
Waterway Pump Union - 2.5"
2" x 2.5"
12 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 0137MPN: 400-5990
£9.57RRP:£12.12
Griffon - WDF-05 PVC Cement - 250/500 ml
Fast-Cure Solvent Cement - Blue, PVC & ABS
63 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: GLU-5200
£11.68RRP:£16.69
AMP Cable - 1 Speed Pumps
2m - 3 Core (4 Way plug)
31 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: CAB-3874MPN: 21086
£18.90RRP:£21.00
Waterway Pump Union - 2 ½"
2 ½" x 2 ½"
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: 8677MPN: 400-6010
£8.74RRP:£11.45
Hydrospares Anti Vibration Pump Mount
M8 - Bobin Type
80 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4530
£2.49
Product Details
High Volume Pump for Swim Systems
Waterway Viper pumps are a high powered pump and commonly used for Swim spas as they benefit from having the large 2 ½" suction and discharge connections on the wet end.
Features:
- Two double shielded bearings with moisture resistant grease for a quieter operation and longer life span.
- 56 Frame motor for added strength, cooler operating temperatures and a longer motor lifespan.
- Large 2.5" intake for improved flow performance and reduced noise
- Large 8" diameter wet end to move higher volumes of water
- Split capacitor (start, run) for less energy consumption
- Thermally protected to extend life expectancy of motor
- Versatile wet end can be rotated to required position
Please Note
- The Waterway pumps are supplied without a cable. We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack.
- Unions Available Separately
Pump Specifications
Dimensions
- 430 x 210 x 240 (mm)
Summary
- Frame: 56
- Power: 3HP
- Speed: 1
- Amp: 12.4
- Union: 2 ½"
Technical Specifications
Model Information
| MPN | PV-30-1N22XSP |
| Type / Speed | 1 Speed |
| Horsepower | 3Hp |
| Model | Euro Viper |
| Dimensions L x W x H | 430x210x240 |
| HEAD - H max | 9.5m |
| FLOW - Q max | 1170 L/min |
Motor Information
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Power - P1 | 2.9kW |
| Amp Draw | 12.4A |
| RPM | 2850 |
| Capacitor Size(s) | 30µF |
| Cord / Plug Type | N/A |
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Connection Diameter | 93 x 93mm |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Shaft Seal Type | PS-1000 |
General
| 360 Folder | 7135 |
| 360 Folder Image Count | 20 |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
Hydrospares Pump Motor Bolt - Pack of 4
For 56 Frame Wet Ends
23 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: BLT-3384-4PK
£1.67
Waterway Slinger Washer
For Use with Hi-Flo / Centre Discharge / Executive
17 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: SLG-3271MPN: 313-1400
£1.24RRP:£1.66
Waterway EMG Motor Fan Cover
56 Frame
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: FAN-5051
£4.16RRP:£5.98
Waterway Shaft Seal - PS-1000
Fits Executive, Viper, Hi-Flo, Spa-FLo, E series, Iron Might
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-0127MPN: 319-3100B
£18.32RRP:£23.51
Waterway Face Plate Screw Pack
x8 - Fits most models
3 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: SCR-5662MPN: 819-1110
£8.74RRP:£10.42
HS PRO - Motor Run Capacitor - 30µf
Flying Lead
5 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: CAP-8469MPN: 30MFD_RUN_CAP_AND_LEADS
£11.95RRP:£15.93
Waterway Viper 56F Wet End - 5HP - 2 ½" x 2 ½"
For Use with Waterway Viper
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: WET-7844MPN: 310-0180
£92.13RRP:£122.84