- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Waterway Tiny Might Circulation Pump - 1/16HP
Waterway Tiny Might Circulation Pump - 1/16HP
At a glance
- Small, Silent and Efficient
- 24hr Circulation
- Cable Not Included - Install One
- 1" x 1" Connections - Useful info
- 50mm Centre Suction x 50mm Side Discharge
Waterway Tiny Might Circulation Pump - 1/16HP
Product Details
Small, Silent and Efficient
The new and improved Waterway Tiny Might circulation pump is quiet and very energy efficient, rated for 24hr continuous duty.
Fitted with a European spec motor and carbon-graphite self-lubricating mechanical seal with permanently lubricated motor bearings offer unparalleled cooling which greatly extends motor life.
If you have the red bodied version of this pump then this is the correct replacement, the red body version which is mainly for the USA market has a high failure rate in Europe and the UK mainly because the motor cannot cool its self very well.This version with the fined body is the up to date pump from waterways and is a direct swap / fit for your old pump.
The euro Tiny Might is a superior upgrade or replacement for the red USA version which can be prone to failure. The suction and discharge connections remain the same making installation a quick and easy process.
Please Note:
The Tiny Might pump is supplied without a cable. We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack.
Pump Specifications
Dimensions
- 250 x 119 x 145 (mm)
Summary
- Frame: 48
- Power: 0.21kW
- Amp: 1.25A
- Union: 1"
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 3312620-14 |
| Type / Speed | Circulation |
| Model | Tiny Might |
| Dimensions L x W x H | 250x123x145mm |
| HEAD - H max | 4m |
| FLOW - Q max | 84 L/min |
Motor Information
| Frame Size | Not Specified |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Power - P1 | 0.21kW |
| Amp Draw | 1.25A |
| RPM | 2900 |
| Capacitor Size(s) | 5µF |
| Cord / Plug Type | Bare Wire |
| Air Switch | No |
Wet End Information
| Configuration | Self Drain, Side Discharge |
| Configuration | Self Drain, Side Discharge |
| Union Connection Ref | 1 " (Inch) |
| Connection Diameter | 50mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
Diagram
| Diagram |
Reviews (1)
Reviews (1)
Replacement for the old circular tiny might pump as seal went. Not over heating as most web sites say. Fitted to hot tub connections with no problems at all. Bought from web site & delivered very quickly. Would recommend Hydro Spares & this pump.