- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Waterway 48F Spa Pump - Spa Flo - 2HP - 1 Speed
Waterway 48F Spa Pump - Spa Flo - 2HP - 1 Speed
At a glance
- Spa Flo Series (Side Discharge)
- Cable Not Included - Wiring help
- Rotatable Wet End - See how
- 1 ½" x 1 ½" Connections - Useful info
- 63mm Centre Suction x 63mm Side Discharge
Waterway 48F Spa Pump - Spa Flo - 2HP - 1 Speed
Product Details
High Performance and Cost Effective
The Waterway range of Spa Flo pumps are designed especially for hot tubs and spas.
This pump is fitted with 1 ½" (63mm), connections which also benefit from an internal BSP thread.
Hi-performance Waterway wet ends are driven by quality E.M.G motors that by design, dissipate heat quicker and give lower running temperatures.
The compact 48 frame pumps allow for installations into tight spots or in spa cabinets where space is limited and a larger 56 frame pump simply won't fit.
Waterway pumps are great alternatives to more expensive brands as well. Their wet end shape and dimensions mean they can replace most hot tub pumps out there from the likes of Aqua-flo, Century Laser, AO Smith, Vico, Sta-Rite, Emerson just to name a few. Usually little or no modifications are required.
Please Note
The Executive pumps are supplied without a cable. We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack.
Pump Specifications
Dimensions
- 305 x 165 x 210 (mm)
Summary
- Frame: 48
- Power: 2HP
- Speed: 1
- Max. Head: 18m
- Max. Flow: 145GPM
Technical Specifications
Model Information
| Type / Speed | 1 Speed |
| Horsepower | 2Hp |
| Model | Spa Flo |
| Dimensions L x W x H | 305mm x 165mm x 210mm |
Motor Information
| Frame Size | 48F |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Power - P1 | 1.88kW |
| Amp Draw | 6A |
| RPM | 2820 |
| Cord / Plug Type | Bare Wire |
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Center Discharge |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |