- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Waterway Iron Might Circulation Pump - 1/8HP
Waterway Iron Might Circulation Pump - 1/8HP
At a glance
- Small, Silent and Efficient
- 24Hr Circulation
- Cable Not Included - Install One
- 1 ½" x 1 ½" Connections - Useful info
- 63mm Centre Suction x 63mm Side Discharge
Waterway Iron Might Circulation Pump - 1/8HP
Product Details
Small, Silent and Efficient
Compact and whisper quiet with very low power consumption, this pump is designed and built for 24hr operation.
The Waterway Iron Might circulation pump can be easily identified by its yellow wet end. The newer versions have a black wet end and a EMG finned motor which dissipates heat quickly and helps to prolong the motor life.
The Iron Might is a great alternative to the Aqua-flo Circ Master Hp pump & is often seen in Hydrospas.
1 ½" (63mm) threaded buttress outer and internal BSP thread give you the option for multiple types of union connections.
Please Note:
The Iron Might pump is supplied without a cable. We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack.
Pump Specifications
Dimensions
- 330 x 166 x 208 (mm)
Summary
- Frame: 48
- Power: 0.16kW
- Amp: 1.6A
- Union: 1 ½"
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 3410020-1E |
| Type / Speed | Circulation |
| Model | Iron Might |
| Dimensions L x W x H | 330x166x208mm |
| HEAD - H max | 2.7m |
| FLOW - Q max | 156 L/min |
Motor Information
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Power - P1 | 0.16kW |
| Amp Draw | 1.6A |
| RPM | 1450 |
| Capacitor Size(s) | 6µF |
| Cord / Plug Type | Bare Wire |
| Air Switch | No |
Wet End Information
| Configuration | Self Drain, Side Discharge |
| Configuration | Self Drain, Side Discharge |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
Diagram
| Diagram |