- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Waterway Executive 56F Spa Pump - 2HP - 2 Speed
Waterway Executive 56F Spa Pump - 2HP - 2 Speed
At a glance
- High Volume, Cooler Running
- Cable Not Included - Wiring help
- Rotatable Wet End - See how
- 2" x 2" Connections - Useful info
- 79mm Centre Suction x 79mm Side Discharge
Waterway Executive 56F Spa Pump - 2HP - 2 Speed
Product Details
High Volume - Cooler Running
The Waterway range of Executive pumps are designed especially for hot tubs and spas.
Hi-performance Waterway wet ends are driven by quality E.M.G motors that by design, dissipate heat quicker and give lower running temperatures.
Two speed E.M.G motors also benefit from split start and run capacitors to make them more energy efficient.
The larger 56 frame pumps use a more robust heavy duty motor and are favoured by spa manufacturers for this. Always check you have enough space to fit one if you intend replacing a 48 frame pump.
A 2 speed pump is commonly used as a low speed circulation pump and a hi speed booster pump.
Waterway pumps are great alternatives to more expensive brands as well. Their wet end shape and dimensions mean they can replace most hot tub pumps out there from the likes of Aqua-flo, Century Laser, AO Smith, Vico, Sta-Rite, Emerson just to name a few. Usually little or no modifications are required.
Please Note
- The Executive pumps are supplied without a cable. We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack.
- Unions Available Separately
Pump Specifications
Dimensions
- 430 x 200 x 240 (mm)
Summary
- Frame: 56
- Power: 2HP
- Speed: 2
- Amp: 9 / 1.8A
- Power (kW): 1.5 / 0.37
- Union: 2"
Technical Specifications
Model Information
| MPN | PF-20-2N22X PF202N22X 3R20850-0D |
| Type / Speed | Circulation,2 Speed |
| Horsepower | 2Hp |
| Model | Executive |
| Dimensions L x W x H | 430x200 x240mm |
| HEAD - H max | 21 / 3m |
| FLOW - Q max | 208 / 50gpm |
Motor Information
| Frame Size | 56F |
| Voltage / Frequency | 220-240V / 50Hz |
| Power - P1 | 1.5 / 0.37kW |
| Amp Draw | 9 / 1.8A |
| RPM | 2850 / 1450 |
| Capacitor Size(s) | 30 / 16µF |
| Cord / Plug Type | Bare Wire |
| Motor Type | Finned Body (European Style) |
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 117mm |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 310-1740 |
| Impeller Dot Colour | Blue |
| Impeller Part No. | 310-4190 |
| Shaft Seal Type | PS-1000 |
| Impeller Vane Gap | 12mm |