- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Waterway Executive 48F Spa Pump - 2HP - 2 Speed
Waterway Executive 48F Spa Pump - 2HP - 2 Speed
At a glance
- High Volume, Cooler Running
- Cable Not Included - Wiring help
- Rotatable Wet End - See how
- 2" x 2" Connections - Useful info
- 79mm Centre Suction x 79mm Side Discharge
Waterway Executive 48F Spa Pump - 2HP - 2 Speed
Recommended Additions
2" x 2"
2" x 1 ½"
Buttress Thread - Inc O-Ring
2m - 3 Core (4 Way plug)
M8 - Bobin Type
Product Details
High Volume - Cooler Running
The Waterway range of Executive pumps are designed especially for hot tubs and spas.
Hi-performance Waterway wet ends are driven by quality E.M.G motors that by design, dissipate heat quicker and give lower running temperatures.
A commonly used pump that serves as a booster pump to deliver a high volume of water through jets in hot tubs and swim spas.
The more compact 48 frame pumps allow for installations into tight spots or in spa cabinets where space is limited and a larger 56 frame pump simply won't fit.
Waterway pumps are great alternatives to more expensive brands as well. Their wet end shape and dimensions mean they can replace most hot tub pumps out there from the likes of Aqua-flo, Century Laser, AO Smith, Vico, Sta-Rite, Emerson just to name a few. Usually little or no modifications are required.
Please Note
- The Executive pumps are supplied without a cable. We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack.
- Unions Available Separately
Pump Specifications
Dimensions
- 365 x 225 x 194 (mm)
Summary
- Frame: 48
- Power: 2HP
- Speed: 2
- Amp: 6.8 / 2.2A
- Power (kW): 1.48 / 0.44
- Union: 2"
Technical Specifications
Dimensions
| Length | 365mm |
| Width | 194mm |
| Height | 225mm |
Model Information
| MPN | PF210N22X |
| Type / Speed | 2 Speed |
| Horsepower | 2Hp |
| Model | Executive |
| Dimensions L x W x H | 365 x 225 x 194 (mm) |
| HEAD - H max | 21m |
| FLOW - Q max | 170lpm |
Motor Information
| Frame Size | 48F |
| Voltage / Frequency | 220-240V / 50Hz |
| Power - P1 | 1.48 / 0.44kW |
| Amp Draw | 6.8 / 2.2A |
| RPM | 2850 / 1440 |
| Capacitor Size(s) | 30 / 16µF |
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 117mm |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 310-1930 |
| Impeller Dot Colour | Blue |
| Impeller Part No. | 310-4190 |
| Shaft Seal Type | PS-1000 |
| Impeller Vane Gap | 12mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
Questions & Answers
Spares
1, 2 & 3Hp
Executive Volute Faceplate
For 48 Frame Wet Ends
48 Frame
For Use with Hi-Flo / Centre Discharge / Executive
For Use with Executive 48F Range
Fits Executive, Viper, Hi-Flo, Spa-FLo, E series, Iron Might
x8 - Fits most models
Flying Lead
Flying Lead
Spade Terminal