- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Waterway Executive 48F Spa Pump - 2HP - 1 Speed - 2 ½" x 2"
Waterway Executive 48F Spa Pump - 2HP - 1 Speed - 2 ½" x 2"
At a glance
- High Volume, Cooler Running
- Cable Not Included - Wiring help
- Rotatable Wet End - See how
- 2 ½"(Intake) x 2"(Dischange) Connections - Useful info
- 93mm Centre Suction x 79mm Side Discharge
Waterway Executive 48F Spa Pump - 2HP - 1 Speed - 2 ½" x 2"
Product Details
High Volume - Cooler Running
The Waterway range of Executive pumps are designed especially for hot tubs and spas.
Hi-performance Waterway wet ends are driven by quality E.M.G motors that by design, dissipate heat quicker and give lower running temperatures.
A commonly used pump that serves as a booster pump to deliver a high volume of water through jets in hot tubs and swim spas.
The more compact 48 frame pumps allow for installations into tight spots or in spa cabinets where space is limited and a larger 56 frame pump simply won't fit.
This pump is fitted with the less common 2 ½" suction, meaning a greater up take of water is drawn into the pump.
Waterway pumps are great alternatives to more expensive brands as well. Their wet end shape and dimensions mean they can replace most hot tub pumps out there from the likes of Aqua-flo, Century Laser, AO Smith, Vico, Sta-Rite, Emerson just to name a few. Usually little or no modifications are required.
Please Note
- The Executive pumps are supplied without a cable. We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack.
- Unions Available Separately
Pump Specifications
Dimensions
- 430 x 192 x 240 (mm)
Summary
- Frame: 48
- Power: 2HP
- Speed: 1
- Amp: 9
- Power (kW): 1.99
- Union: 2 ½" (Intake) - 2" (Discharge)
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 3410830-13 |
| Type / Speed | 1 Speed |
| Horsepower | 2Hp |
| Model | Executive |
| Dimensions L x W x H | 360 x175 x175mm |
| HEAD - H max | 20m |
| FLOW - Q max | 170gpm |
Motor Information
| Frame Size | 48F |
| Voltage / Frequency | 220-240V / 50Hz |
| Power - P1 | 1.4kW |
| Amp Draw | 6.4A |
| RPM | 2620 |
| Capacitor Size(s) | 30µF |
| Cord / Plug Type | N/A |
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 117mm |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Union Connection Ref | 2.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm x 93mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 310-1830 |
| Impeller Dot Colour | Blue |
| Impeller Part No. | 310-4190 |
| Shaft Seal Type | PS-1000 |
| Impeller Vane Gap | 12mm |