Technical Info
Smooth body replacement pumps
£595.74EXC VAT
25% DISCOUNT
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Smooth body replacement pumps
SKU: PMP-6018RRP: £794.31
LOGIN FOR TRADE PRICING£595.74EXC VAT
25% DISCOUNT
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Get it tomorrowOrder in 13 hours and 57 minutes
LID: 3873
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
These two-speed pumps use a smooth-body cylindrical motor made by US Motors.
We assemble various wet ends to the motor to offer an alternative the hard to find smooth body pumps.
These pumps are a good option when you don't have enough room above your pump to fit a standard 56 Frame pump.
- Smooth Body Jet Pump
- 48 Frame Smooth Body US Motors
- 2 HP, 2 Speed.
- Either:
Waterway Executive Wet End - 4.00HP 56 Frame size.
Durajet Wet End, Aqua-Flo XP2E Wet end, or a Vico Ultra Jet Wet End - Available with 2 Inch or 2.5 inch Connections
- Cable not supplied
- Unions available separately
300x210x150mm
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 06120810-1040 |
| Type / Speed | 2 Speed |
| Horsepower | 2Hp |
| Model | XP2e |
| Dimensions L x W x H | 445x200x200mm |
| HEAD - H max | 12 / 3m |
| FLOW - Q max | 884 / 500 lpm |
Motor Information
| Frame Size | 48F |
| Voltage / Frequency | 220-240V / 50Hz |
| Power - P1 | 1.5/0.19kW |
| Amp Draw | 9.0/8.6 - 2.9/3.2A |
| RPM | 2850/1425 |
| Capacitor Size(s) | 53-64µF |
| Cord / Plug Type | 3 Core AMP |
Wet End Information
| Impeller Diameter | 104mm |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 91041825-000 |
| Impeller Dot Colour | Silver, Silver |
| Impeller Part No. | 91695250 |
| Shaft Seal Type | PS-200 |
| Impeller Vane Gap | 11mm |