- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Waterway 48F Spa Pump (E Series) - 2HP - 2 Speed
Waterway 48F Spa Pump (E Series) - 2HP - 2 Speed
Waterway 48F Spa Pump (E Series) - 2HP - 2 Speed
Product Details
High Performance and Cost Effective
The Waterway centre discharge E-Series pumps are designed especially for hot tubs and spas.
Hi-performance Waterway wet ends are driven by quality E.M.G motors that by design, dissipate heat quicker and give lower running temperatures. Two speed E.M.G motors also benefit from split start and run capacitors to make them more energy efficient.
The compact 48 frame pumps allow for installations into tight spots or spa cabinets where space is limited and a larger 56 frame pump simply won't fit.
A 2 speed pump is commonly used as a low speed circulation pump and a hi speed booster pump.
This pump is slightly different as it has a central discharge point rather than it being of to one side.
Waterway pumps are great alternatives to more expensive brands as well. Their wet end shape and dimensions mean they can replace most hot tub pumps out there from the likes of Aqua-flo, Century Laser, AO Smith, Vico, Sta-Rite, Emerson just to name a few. Usually little or no modifications are required.
Please Note:
The E Series pumps are supplied without a cable. We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack.
Pump Specifications
Dimensions
- 370 x 175 x 200 (mm)
Summary
- Frame: 48
- Power: 2HP
- Speed: 2
- Amps - Hi Spd: 10.5
- Amps - Lo Spd: 2.6
- Max. Head: 17m
- Max. Flow: 145GPM
Technical Specifications
Model Information
| Type / Speed | Circulation,2 Speed |
| Horsepower | 2Hp |
| Model | E Series |
| Dimensions L x W x H | 370x175x220mm |
Motor Information
| Frame Size | 48F |
| Voltage / Frequency | 220-240V / 50Hz |
| Power - P1 | 1.48 / 0.44kW |
| Amp Draw | 6.2 / 2.2A |
| RPM | 2850 / 1440 |
| Capacitor Size(s) | 30 / 16µF |
| Cord / Plug Type | Bare Wire |
Wet End Information
| Configuration | Self Drain, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 97mm |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Impeller Dot Colour | Blue |
| Impeller Part No. | 310-5200 |
| Shaft Seal Type | PS-1000 |
| Impeller Vane Gap | 18mm |