- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Waterway 48F Spa Pump (E Series) - 2HP - 1 Speed
Waterway 48F Spa Pump (E Series) - 2HP - 1 Speed
Waterway 48F Spa Pump (E Series) - 2HP - 1 Speed
Product Details
High Performance and Cost Effective
The Waterway CD (centre discharge) E-Series pumps are designed especially for hot tubs and spas.
Note the discharge port sits in-line with the suction port as opposed to the more common side discharge wet ends.
This is not a common pump, but can still be found in a great many hot tubs and spas. They have been known to have red coloured wet ends as well.
Hi-performance Waterway wet ends are driven by quality E.M.G motors that by design, dissipate heat quicker and give lower running temperatures.
The compact 48 frame pumps allow for installations into tight spots or in spa cabinets where space is limited and that a larger 56 frame pump simply won't fit.
Waterway pumps are great alternatives to more expensive brands as well. Their wet end shape and dimensions mean they can replace most hot tub pumps out there from the likes of Aqua-flo, Century Laser, AO Smith, Vico, Sta-Rite, Emerson just to name a few. Usually with little or no modifications required.
Please Note:
The E Series pumps are supplied without a cable. We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack.
Pump Specifications
Dimensions
- 370 x 175 x 200 (mm)
Summary
- Frame: 48
- Power: 2HP
- Speed 1
- Amps: 20A
- Max. Head: 17m
- Max. Flow: 145GPM
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 3420820-15 |
| Type / Speed | 1 Speed |
| Horsepower | 2Hp |
| Model | E Series |
| Dimensions L x W x H | 370x175x200mm |
| HEAD - H max | 17.5m |
| FLOW - Q max | 138lpm |
Motor Information
| Frame Size | 48F |
| Voltage / Frequency | 220-240V / 50Hz |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Power - P1 | 1.88kW |
| Amp Draw | 8.7A |
| RPM | 2820 |
| Cord / Plug Type | N/A |
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Center Discharge |
| Impeller Diameter | 97mm |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 310-8240 |
| Impeller Part No. | 310-5200 |
| Shaft Seal Type | PS-1000 |
| Impeller Vane Gap | 18 |