- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Sta-rite DuraJet 48F Spa Pump (Smooth Body) - 2HP - 2 Speed
Technical Info
Sta-rite DuraJet 48F Spa Pump (Smooth Body) - 2HP - 2 Speed
£705.89INC VAT
25% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
At a glance
- Direct Replacement
- Cable Not Included - Install One
- Rotatable Wet End - See How
- Smooth Body (US Style)
- 2" x 2" Unions Connection - More Info
- 79mm Centre Suction x 79mm Side Discharge
Sta-rite DuraJet 48F Spa Pump (Smooth Body) - 2HP - 2 Speed
79mm Centre Suction x 79mm Side Discharge
0 Reviews
SKU: PMP-6014RRP:£941.19
LOGIN FOR TRADE PRICING £705.89INC VAT
25% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 08/07/2026Order in 97 days and 1 hour
Share
LID: 2929
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Like for Like Replacement
This is a Direct replacement for your older/existing 2 speed DuraJet pump by either Vico, StaRite or Balboa.
The original Dura Jet wet end fitted to a quality US Motors smooth body pump motor.
Smooth body motors are best used when space, height in particular is an issue.
Features
- Carbon ceramic Viton® seals and elastomers
- 230V 50Hz US motor
- Unique design impeller provides higher efficiency flow with a smaller horsepower motors
- Flow rates in excess of 210GPM
- Compact design
- Whisper quiet operation
Pump Specifications
Dimensions
- 430 x 165 x 220 (mm)
Summary
- Frame: 48
- High: 2HP
- Low: 1/4HP
- Flow: 200 / 90 GPM
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 1025011 |
| Type / Speed | 2 Speed |
| Horsepower | 2Hp |
| Model | DuraJet / Cascades |
| Dimensions L x W x H | 430x165x220mm |
| HEAD - H max | m |
| FLOW - Q max | 200 / 90gpm |
Motor Information
| Frame Size | 48F |
| Voltage / Frequency | 220-240V / 50Hz |
| Amp Draw | 9.0 / 2.9A |
| RPM | 2850 / 1425 |
| Cord / Plug Type | Bare Wire |
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | No |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 1215014 |
| Shaft Seal Type | PS-201 |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.