- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Pump - Durajet Replacement - 2.0Hp - 2 Speed
Technical Info
Pump - Durajet Replacement - 2.0Hp - 2 Speed
£404.34INC VAT
15% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Pump - Durajet Replacement - 2.0Hp - 2 Speed
2 x 2
0 Reviews
SKU: PMP-3423PKGRRP:£475.69
LOGIN FOR TRADE PRICING £404.34INC VAT
15% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 12/07/2026Order in 97 days and 20 hours
Share
LID: 80716
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 1025009 |
| Type / Speed | Circulation,2 Speed |
| Horsepower | 2Hp |
| Model | DuraJet / Cascades |
| Dimensions L x W x H | 437x210x215mm |
| HEAD - H max | 16m |
| FLOW - Q max | 225 / 120lpm |
Motor Information
| Voltage / Frequency | 220-240V / 50Hz |
| Power - P1 | 1.7 / 0.19kW |
| Amp Draw | 9.0 / 1.9A |
| RPM | 2800 / 1400 |
| Cord / Plug Type | 4 Core AMP |
| Cord / Plug Type | 4 Core AMP |
| Cord / Plug Type | Bare Wire |
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | No |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Shaft Seal Type | PS-201 |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.