- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Waterway Executive 48F Spa Pump (Smooth Body) - 2HP - 2 Speed
Waterway Executive 48F Spa Pump (Smooth Body) - 2HP - 2 Speed
At a glance
- Smooth Body
- Cable Not Included - Install One
- Rotatable Wet End - See How
- 2"x 2" Unions Connection - More Info
- 79mm Centre Suction x 79mm Side Discharge
Waterway Executive 48F Spa Pump (Smooth Body) - 2HP - 2 Speed
Recommended Additions
2" x 2"
2" x 1 ½"
Fast-Cure Solvent Cement - Blue, PVC & ABS
2m - 3 Core (4 Way plug)
M8 - Bobin Type
Product Details
Smaller Body - Same Power
This Waterway Executive two-speed pump uses a smooth-body cylindrical motor made by US Motor.
This pump is a good option when you don't have enough room above your pump to fit a standard 56 Frame pump.
This type of pump can be found on some American spas such as Arctic Spas.
Features
- Smooth Body Jet Pump
- 48 Frame Smooth Body US Motors
- 2 HP, 2 Speed.
- 2" Connections
- Waterway Executive Wet End - 4HP 48 Frame size.
Please Note
- Waterway pumps are supplied without a cable. We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack.
- Unions Available Separately
Pump Specifications
Dimensions
- 300 x 210 x 150 (mm)
Summary
- Frame: 48
- Power: 2HP
- Speed: 2
- Amp: 9 / 2.9A
- RPM: 2850 / 1425
Technical Specifications
Model Information
| Type / Speed | 2 Speed |
| Horsepower | 2Hp |
| Model | Executive |
| Dimensions L x W x H | 300x210x150mm |
Motor Information
| Frame Size | 48F |
| Voltage / Frequency | 220-240V / 50Hz |
| Amp Draw | 9.0 / 2.9A |
| RPM | 2850 / 1425 |
| Capacitor Size(s) | 30 / 16µF |
| Cord / Plug Type | Bare Wire |
Wet End Information
| Configuration | Self Drain, Side Discharge |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
Reviews (0)
Reviews (0)
Questions & Answers
Spares
Executive Volute Faceplate
For 48 Frame Wet Ends
For Use with Hi-Flo / Centre Discharge / Executive
Fits Executive, Viper, Hi-Flo, Spa-FLo, E series, Iron Might
Flying Lead
Flying Lead
Spade Terminal
For Use with Executive 48F Range