- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- LX TDA150 Spa Pump - 1 ½HP - 1 Speed
LX TDA150 Spa Pump - 1 ½HP - 1 Speed
LX TDA150 Spa Pump - 1 ½HP - 1 Speed
Recommended Additions
Schedule 40 (USA)
1 ½" x 1 ½"
Product Details
Low-noise and Less-vibration
The TDA Series has been one of the longest serving pumps built by LX. Designed and built to ensure it remains watertight during long periods of continuous operation.
The TDA150 has a low positioned centre suction port enables the pump to self-drain once the motor is shut off.
The highly reinforced plastic base is vibration-resistance and corrosive-resistance while the Motor itself is low noise and creates little vibration, so will quietly do its job allowing you, or your customers, to enjoy the hydro massage bathtub or spa.
It would most commonly be used as a circulation pump on hot tubs, swim spas and swimming pool systems. But can also be fitted to many whirlpool baths as well.
LX Whirlpool pumps are now common place on hot tubs imported from all around the world. Fitted to brands such as MAAX, Cascade, Trinity, Monalisa and AMC Winer along with many other newer spa brands appearing in the European market.
The TDA150 is also ideal for use with
- Cycling water for fish ponds, including those that require salt water or actual seawater.
- Weak corrosive liquids such as weak acids (without solid granules)
- For circulating fluids for use in workshops for cooling.
A wide range of models across the range means you can often replace more expensive pump brands with these great alternatives.
Please Note:
LX pumps are no longer fitted with air switches.
Air switches or pneumatic control boxes can be fitted by a qualified electrician to these pumps.
Pump Specifications
Dimensions
- 320x155x200mm
Summary
- Power: 1 ½HP / 1.10kW
- Nozzles: 9-12
- Max. Head: 14 m
- Max. Flow: 380 L/min
Technical Specifications
Model Information
| MPN | TDA150 |
| Type / Speed | 1 Speed |
| Horsepower | 2.5Hp |
| Model | TDA150 |
| Dimensions L x W x H | 320x155x200mm |
| HEAD - H max | 14m |
| FLOW - Q max | 380 L/min |
Motor Information
| Frame Size | 48F |
| Voltage / Frequency | 220-240V / 50Hz |
| Power - P1 | 1.1kW |
| Amp Draw | 5.8A |
| RPM | 2900 |
| Capacitor Size(s) | 20µF |
| Cord / Plug Type | 3 Core AMP |
Wet End Information
| Impeller Diameter | 113mm |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Impeller Part No. | B168-150 |
| Shaft Seal Type | Type A |
| Impeller Vane Gap | 11mm |
Dimensions
| Dimension Drawing |
Reviews (0)
Reviews (0)
Questions & Answers
Spares
For JA, LP & WP Series
Most Small LX Motors - White
Most Medium LX Motors - White
For Use with JA200 / TDA150 / TDA200
JA / TDA - Wet End Face Plate
For Use with TDA Face Plates
For Most LX Motor Shafts
Fits JA35, JA50, TDA50
Fits TDA150, TDA200
Flying Lead
For LX Pump Motors - Black