- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- LX Pump Series
- LX SPA Circulation Pump - WE10
Technical Info
LX SPA Circulation Pump - WE10
£116.50EXC VAT
Out of Stock
QTY
LX SPA Circulation Pump - WE10
3/4" x 3/4" Smooth Barb Connections
0 Reviews
SKU: PMP-9140MPN: WE10
LOGIN FOR TRADE PRICING £116.50EXC VAT
Out of Stock
QTY
Get it TuesdayOrder in 4 days and 17 hours
Share
LID: 17685
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
LX WE10 Circulation Pump can be used as an alternative to the Laing E10, as it features the same inlet and outlet size.
Its Compact design enables it to fit in even the smallest of spaces.
It also features a low noise level along with high efficiency and long service life makes it a great alternative to the E10.
Technical Specifications
Model Information
| MPN | JA50 |
| Type / Speed | Circulation |
| Model | JA Series |
| Dimensions L x W x H | 243x146x152mm |
| HEAD - H max | 10m |
| FLOW - Q max | 180lpm |
Motor Information
| Power - P1 | 0.37kW |
| Amp Draw | 2A |
| RPM | 2900 |
| Capacitor Size(s) | 7µF |
| Air Switch | No |
Wet End Information
| Impeller Diameter | 95mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Impeller Part No. | PA2 |
| Shaft Seal Type | Type A |
| Impeller Vane Gap | 6mm |
Dimensions
| Dimension Drawing |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.