- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Laing Pump Series
- Laing Circulation Pump - E14 - 108W
Technical Info
Downloads
Laing Circulation Pump - E14 - 108W
£229.82INC VAT
20% DISCOUNT
23 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Laing Circulation Pump - E14 - 108W
63mm Centre Suction x 63mm Side Discharge
0 Reviews
SKU: PMP-5489MPN: 6050C0007RRP:£287.28
LOGIN FOR TRADE PRICING £229.82INC VAT
20% DISCOUNT
23 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 4 days and 17 hours
Share
LID: 2376
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Lighter and Quieter
Amazing compact and light circulation pump from Laing.
The E14 uses an ECM (Electronically Commutated Motor) which is shaft-less, seal-less, and leak-proof.
The E14 is 40% more efficient than standard coil motors and whisper quiet, while weighing in around 10lbs LIGHTER than convention circulation pumps.
The E14 also has an open face impeller to resist clogging from debris.
At a mere 33cm³ this pump takes up such little room in often crowded shell space
E14 Features
- Only 108W but with 150W performance.
- Standard 1 ½" buttress threaded connections will fit most other unions.
- Can be found in Master Spas, LA Spas and Clearwater Spas
- Comes with a cable but the plug may vary and require changing - we advise that you retain your old one.
- Does not come with unions.
Pump Specifications
Dimensions
- 146 x 136 x 150
Summary
- Power: 108W
- Max. Pressure: 50PSI
- Max. Temp: 60°C / 140°F
- Union: 1 ½" Buttress Thread
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 73348 |
| Type / Speed | Circulation |
| Model | E14 |
| Dimensions L x W x H | 146x136x150mm |
| HEAD - H max | 3.5m |
| FLOW - Q max | 35gpm |
| Lo-Flo System | Yes |
Motor Information
| Frame Size | Not Specified |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Power - P1 | 0.108kW |
| RPM | 2700 |
| Cord / Plug Type | Bare Wire |
| Air Switch | No |
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | No |
| Thread Type | Male - Buttress |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.