- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Laing Pump Series
- Laing Circulation Pump - E10 - 65W
Technical Info
Laing Circulation Pump - E10 - 65W
£191.52EXC VAT
20% DISCOUNT
14 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Laing Circulation Pump - E10 - 65W
1" x 1" Smooth Barb Connections
0 Reviews
SKU: PMP-5488MPN: 6050U0010RRP:£239.40
LOGIN FOR TRADE PRICING £191.52EXC VAT
20% DISCOUNT
14 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 4 days and 13 hours
Share
LID: 2328
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Quiet, Cool and Energy Efficient
The Laing E-10 Circulation Pump replaces the previous red bodied versions.
The new E10 uses 40% less energy and runs 40% cooler than previous models. It also includes a smart "chip" in the motor that gradually increases rpm at power up to ensure "air lock" free startups.
Laing pumps are commonly found on Sundance and Jacuzzi spas.
Connects to pipe work via 1" Smooth Barb.
E10 Features
- Built in DRY RUN protection to help eliminate damage if the pump is run without water
- Quieter, offering a lower overall db level, than traditional induction pumps
- Permanent magnet design allows for 90% of the motor heat to be transferred into the water
- The drive is designed to have NO pump shaft and seals, to eliminate leaks and wear.
- The unique 230 volt motor offers the same performance on either 60Hz or 50 Hz power
- Significantly lighter than conventional pumps
- Rotatable wet end
Replaces:
- SM1212NHW-191,
- SM1212NHW-211,
- 6973,
- 9338-31
Pump Specifications
Dimensions
- 152 x 110 x 124 (mm)
Summary
- Power: 65w
- Max. Pressure: 50PSI
- Max. Temp: 60°C / 140°F
- Union: 1" Smooth Barb
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 6050U0010 |
| Type / Speed | Circulation |
| Model | E10 |
| Dimensions L x W x H | 152x110x124mm |
| HEAD - H max | 6.5m |
| FLOW - Q max | 10gpm |
| Lo-Flo System | Yes |
Motor Information
| Frame Size | Not Specified |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| RPM | 4000 |
| Cord / Plug Type | Bare Wire |
| Air Switch | No |
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Connection Diameter | 50mm |
| Spare Parts Available | No |
| Thread Type | Barb - Smooth |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.