- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- HS-PRO Flow Spa Pump - 48F - 2HP - 1 Speed
Technical Info
HS-PRO Flow Spa Pump - 48F - 2HP - 1 Speed
£412.20INC VAT
24% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
At a glance
- Great Replacement or Upgrade Unit
- Cable Not Included - Install One
- Rotatable Wet End - See How
- 2" x 2" Unions - More Info
HS-PRO Flow Spa Pump - 48F - 2HP - 1 Speed
79mm Centre Suction x 79mm Side Discharge
0 Reviews
SKU: PMP-10086RRP:£542.36
LOGIN FOR TRADE PRICING £412.20INC VAT
24% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 08/07/2026Order in 97 days and 1 hour
Share
LID: 80616
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Our HS-PRO Flow Spa Pumps are the ideal choice for a cost effective replacement for a faulty unit or as an upgrade to your existing system.
Made with a quality EMG motor and HS-PRO rotatable Wet End to ensure compatibility with your system.
Features 2" unions at both suction and discharge ports of the Wet End.
A cable is not included, but one can be purchased from us or your existing cable can be fitted to this unit.
Technical Specifications
Model Information
| Type / Speed | 1 Speed |
| Horsepower | 2Hp |
| Model | HS-PRO Flow - 1 Speed |
| Dimensions L x W x H | 430x200x230mm |
Motor Information
| Frame Size | 48F |
| Voltage / Frequency | 220-240V / 50Hz |
| Power - P1 | 1.85kW |
| Amp Draw | 8.7A |
| RPM | 2820 |
| Motor Type | Finned Body (European Style) |
Wet End Information
| Configuration | Self Drain, Side Discharge |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Wet End Frame Size | 48F/56F |
| Wet End HP | 3Hp |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.