- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- HS PRO Flow Spa Pump - 56F - 3HP - 2 Speed
Technical Info
HS PRO Flow Spa Pump - 56F - 3HP - 2 Speed
£349.91EXC VAT
24% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
At a glance
- Great Replacement or Upgrade Unit
- Cable Not Included - Install One
- Rotatable Wet End - See How
- 2" x 2" Unions - More Info
HS PRO Flow Spa Pump - 56F - 3HP - 2 Speed
79mm Centre Suction x 79mm Side Discharge
0 Reviews
SKU: PMP-10076RRP:£460.41
LOGIN FOR TRADE PRICING £349.91EXC VAT
24% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 18 hours
Share
LID: 18338
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Our HS-PRO Flow Spa Pumps are the ideal choice for a cost effective replacement for a faulty unit or as an upgrade to your existing system.
Made with a quality EMG motor and HS-PRO rotatable Wet End to ensure compatibility with your system.
Features 2" unions at both suction and discharge ports of the Wet End.
A cable is not included, but one can be purchased from us or your existing cable can be fitted to this unit.
Pump Specifications
Dimensions
- 430 x 200 x 230 (mm)
Summary
- Frame: 56
- Discharge: Side
- Inlet & Outlet: 2"
- HP: 3
- Speed: 2
Technical Specifications
Model Information
| Type / Speed | 2 Speed |
| Horsepower | 3Hp |
| Model | HS-PRO Flow - 2 Speed |
| Dimensions L x W x H | 430x200x230mm |
Motor Information
| Frame Size | 56F |
| Power - P1 | 1.5 / 0.37kW |
| Amp Draw | 9 / 1.8A |
| RPM | 2850 / 1450 |
| Cord / Plug Type | N/A |
| Motor Type | Finned Body (European Style) |
Wet End Information
| Configuration | Self Drain, Side Discharge |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.