- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- HS-PRO Flow Spa Pump - 56F - 2HP - 2 Speed
Technical Info
HS-PRO Flow Spa Pump - 56F - 2HP - 2 Speed
£0.00EXC VAT
Out of Stock
QTY
At a glance
- Cable Not Included - Install One
- Rotatable Wet End - See How
- 2 x 2 Unions - More Info
- 0.37KW / 1.5KW
- 1.8A / 9.0A
HS-PRO Flow Spa Pump - 56F - 2HP - 2 Speed
79mm Centre Suction x 79mm Side Discharge
0 Reviews
SKU: 8510
LOGIN FOR TRADE PRICING £0.00EXC VAT
Out of Stock
QTY
Get it TuesdayOrder in 4 days and 6 hours
Share
LID: 5532
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Our HS-PRO Flow Spa Pumps are the ideal choice for a cost effective replacement for a faulty unit or as an upgrade to your existing system.
Made with a quality EMG motor and HS-Pro rotatable Wet End to ensure compatibility with your system.
Features 2" unions at both suction and discharge ports of the Wet End.
A cable is not included, but one can be purchased from us or your existing cable can be fitted to this unit.
Technical Specifications
Model Information
| Type / Speed | 2 Speed |
| Horsepower | 2Hp |
| Model | HS-PRO Flow - 2 Speed |
| Dimensions L x W x H | 430x200x240mm |
Motor Information
| Frame Size | 56F |
| Voltage / Frequency | 220-240V / 50Hz |
| Power - P1 | 1.5 / 0.37kW |
| Amp Draw | 9 / 1.8A |
| RPM | 2650 / 1450 |
| Motor Type | Finned Body (European Style) |
Wet End Information
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Wet End Frame Size | 56F |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.