- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- HS-PRO Flow Spa Pump - 56F - 2HP - 1 Speed
Technical Info
HS-PRO Flow Spa Pump - 56F - 2HP - 1 Speed
£384.89INC VAT
24% DISCOUNT
7 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
At a glance
- Great Replacement or Upgrade Unit
- Cable Not Included - Install One
- Rotatable Wet End - See How
- 2" x 2" Unions - More Info
- 79mm Centre Suction x 79mm Side Discharge
HS-PRO Flow Spa Pump - 56F - 2HP - 1 Speed
79mm Centre Suction x 79mm Side Discharge
0 Reviews
SKU: PMP-9450RRP:£506.43
LOGIN FOR TRADE PRICING £384.89INC VAT
24% DISCOUNT
7 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 4 days and 18 hours
Share
LID: 5533
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Our HS-PRO Flow Spa Pumps are the ideal choice for a cost effective replacement for a faulty unit or as an upgrade to your existing system.
Made with a quality EMG motor and HS-PRO rotatable Wet End to ensure compatibility with your system.
Features 2" unions at both suction and discharge ports of the Wet End.
A cable is not included, but one can be purchased from us or your existing cable can be fitted to this unit.
Pump Specifications
Dimensions
- 430 x 200 x 230 (mm)
Summary
- Frame: 56
- Discharge: Side
- Inlet & Outlet: 2"
- HP: 2
- Speed: 1
Technical Specifications
Model Information
| Type / Speed | 1 Speed |
| Horsepower | 2Hp |
| Model | HS-PRO Flow - 1 Speed |
| Dimensions L x W x H | 430x200x230 |
Motor Information
| Power - P1 | 1.5kW |
| Amp Draw | 9.5A |
| RPM | 2800 |
| Capacitor Size(s) | 25µF |
| Cord / Plug Type | N/A |
| Motor Type | Finned Body (European Style) |
Wet End Information
| Configuration | Self Drain, Side Discharge |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.