- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Gecko XP3 Spa Pump - 3HP - 1 Speed
Gecko XP3 Spa Pump - 3HP - 1 Speed
At a glance
- Perfect for Swim Spas
- Cable Not Included - Wiring help
- Rotatable Wet End - See how
- 2 ½" x 2 ½" Connections - Useful info
Gecko XP3 Spa Pump - 3HP - 1 Speed
Recommended Additions
Fast-Cure Solvent Cement - Blue, PVC & ABS
1.2m Cable - 3 Core (4 Way plug)
M8 - Bobin Type
2 ½" x 2 ½"
Product Details
The Power Behind the Performance of your Spa
The Flo-Master XP3 pump is designed for larger spas with multiple jets requiring increased flow while providing optimal performance through efficiency rather than brute force.
Ideal for Swim Spas and High-flow Requirements
- Booster Jet Pumps
- Single or Dual-speed
- 2 ½ HP or 3 HP (Single Speed Only)
- Flow Rate up to 1325 LPM
- 2 ½" Intake and Discharge
Easily Customisable to Fit your Needs
- High Flow Rate
- Wet End can be Orientated in 4 Positions
- Fits all Requirements
- Drain Plug Options
- IPx5 Approved
- TUV & CE Certified
Comes with 2 ½" intake and discharge fittings.
Pump Specifications
Dimensions
- 380 x 206 x 228 (mm)
Summary
- Frame: 48
- Discharge: Side
- Inlet & Outlet: 2 ½"
- Seals: Viton
- HP: 3
- Speed: 1
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 08243000-6041 |
| Type / Speed | 1 Speed |
| Horsepower | 3Hp |
| Model | XP3 |
| Dimensions L x W x H | 380x206x228 |
| HEAD - H max | 9.4 / 3m |
| FLOW - Q max | up to 925 L/min |
Motor Information
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Power - P1 | 2.1kW |
| Amp Draw | 9.1A |
| RPM | 2840 |
| Capacitor Size(s) | 65µF |
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 92 mm |
| Union Connection Ref | 2.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 93 x 93mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 91041931-000 |
| Impeller Part No. | 91698402 |
| Shaft Seal Type | PS-200 |
Diagram
| Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
Questions & Answers
Spares
5/8" / 15.8mm Shafts
For 56 Frame Wet Ends
For Use with Aqua-flo XP3
For Use with Aqua-flo XP3
For Use with Aqua-flo XP3
Fits Multiple Aqua-Flo Pumps