- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Espa Wiper3 200M 2P4P Spa Pump - 2HP - 2 Speed
Technical Info
Downloads
Espa Wiper3 200M 2P4P Spa Pump - 2HP - 2 Speed
£883.87INC VAT
25% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Espa Wiper3 200M 2P4P Spa Pump - 2HP - 2 Speed
81mm Centre Suction x 81mm Side Discharge
0 Reviews
SKU: PMP-4895MPN: 129317RRP:£1,178.49
LOGIN FOR TRADE PRICING £883.87INC VAT
25% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 12/07/2026Order in 97 days and 21 hours
Share
LID: 1709
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
The Wiper3 pumps can be found in many Spaform hot tubs circa 2004-2007. It is also a common boost pump in hot tubs and swim spas.
Quiet running speed centre suction pumps for water recirculation with a central suction and rotatable wet end.
Unions available separately
Cable Not Included
We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack if it differs from supplied cable.
Please note:
- Espa use BSP threads on the port connections, ensure correct unions are being used!
Pump Specifications
Dimensions
- 329 x 191 x 270 (mm)
Summary
- Discharge: 81mm
- Suction: 81mm
- Water Temp: Max. 50ºC
- HP: 2
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 129317 |
| Type / Speed | 2 Speed |
| Horsepower | 2Hp |
| Model | Wiper 3 200 (2P/4P) |
| Dimensions L x W x H | 442x194x268mm |
| HEAD - H max | 15.5 / 4m |
| FLOW - Q max | 700 / 340 l/min |
Motor Information
| Voltage / Frequency | 220-240V / 50Hz |
| Power - P1 | 1.9 / 0.38kW |
| Amp Draw | 8.8 / 1.6A |
| RPM | 2900 / 1440 |
| Capacitor Size(s) | 40 / 16µF |
| Cord / Plug Type | 4 Core AMP |
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Spare Parts Available | No |
| Thread Type | Male - BSP |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.