- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Espa Wiper3 150 Spa Pump - 1 ½HP - 1 Speed
Technical Info
Downloads
Espa Wiper3 150 Spa Pump - 1 ½HP - 1 Speed
£834.48INC VAT
25% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Espa Wiper3 150 Spa Pump - 1 ½HP - 1 Speed
79mm Centre Suction x 79mm Side Discharge
0 Reviews
SKU: PMP-5222MPN: 203173RRP:£1,112.64
LOGIN FOR TRADE PRICING £834.48INC VAT
25% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 6 minutes
Share
LID: 2509
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
The Wiper3 pumps can be found in many Spaform hot tubs circa 2004-2007. It is also a common boost pump in hot tubs and swim spas.
Quiet running speed centre suction pumps for water recirculation with a central suction and rotatable wet end.
Unions available separately
Cable Not Included
We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack if it differs from supplied cable.
Please note:
- Espa use BSP threads on the port connections, ensure correct unions are being used!
Top Tip:
1.5", 2.0" & 2.5" union connection sizes are just terms coined by the hot tub industry, the actual outside diameter of a pump connection is as follows.
- 1.5" pump connections have an outside diameter of approximately 63mm.
- 2.0" pump connections have an outside diameter of approximately 79mm.
- 2.5" pump connections have an outside diameter of approximately 92mm.
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 203173 |
| Type / Speed | 1 Speed |
| Horsepower | 1.5Hp |
| Model | Wiper3 150M |
| Dimensions L x W x H | 430x194x230mm |
| HEAD - H max | 14.5m |
| FLOW - Q max | 600 l/min |
Motor Information
| Frame Size | 56F |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Power - P1 | 1.4kW |
| Amp Draw | 6.2A |
| RPM | 2900 |
| Capacitor Size(s) | 25µF |
| Cord / Plug Type | 3 Core AMP |
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Center Discharge |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | No |
| Thread Type | Male - BSP |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.