- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Espa Circulation Pump - Wiper0 90M - 1HP
Espa Circulation Pump - Wiper0 90M - 1HP
Espa Circulation Pump - Wiper0 90M - 1HP
Product Details
Espa Wiper0 pumps are used as hot tub circulation pumps but are more commonly found fitted Whirlpool bath systems.
Quiet running, single speed centre suction pumps for water recirculation, with a central suction and rotatable wet ends.
Cable Not Included. We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack if it differs from supplied cable.
Please note:
- Espa use BSP threads on the port connections. Please ensure correct unions are being used.
Pump Specifications
Dimensions
- 296 x 155 x 162 (mm)
Summary
- Discharge: 1 ½"
- Suction: 1 ½"
- Water Temp: Max. 50ºC
- HP: 1
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 99497 |
| Type / Speed | Circulation |
| Horsepower | 1Hp |
| Model | Wiper0 90M |
| Dimensions L x W x H | 296x155x162mm |
| HEAD - H max | 12m |
| FLOW - Q max | 340 l/min |
Motor Information
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Power - P1 | 0.85kW |
| Amp Draw | 3.7A |
| RPM | 2900 |
| Capacitor Size(s) | 12µF |
| Cord / Plug Type | 3 Core AMP |
| Air Switch | No |
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Center Discharge |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | No |
| Thread Type | Male - BSP |
| Part No. | 203172 |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
Questions & Answers
Is this pump a metric pump Espa Wiper0 90M Spa Pump - 1 Speed 1.00Hp - 1.50" Suction £179.99 Quick Find Code: 5225 I require a : ESPA Tiper0 90m Hydromassage pump, metric Thank you