- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Espa Circulation Pump - Wiper0 70M - 0.75HP
Espa Circulation Pump - Wiper0 70M - 0.75HP
Espa Circulation Pump - Wiper0 70M - 0.75HP
Recommended Additions
50mm Tailpiece (Socket)
32mm Tee Tailpiece (Socket)
Fast-Cure Solvent Cement - Blue, PVC & ABS
2m - 3 Core (4 Way plug)
1.5" Tailpiece (Socket)
1" Tee Tailpiece (Socket)
M8 - Bobin Type
Product Details
Espa Wiper0 pumps are used as hot tub circulation pumps but are more commonly found fitted Whirlpool bath systems.
Quiet running, single speed centre suction pumps for water recirculation, with a central suction and rotatable wet ends.
Cable Not Included
We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack if it differs from supplied cable.
Please note:
- Espa use BSP threads on the port connections. Please ensure correct unions are being used.
Pump Specifications
Dimensions
- 296 x 155 x 162 (mm)
Summary
- Discharge: 1 ½"
- Suction: 1 ½"
- Water Temp: Max. 50ºC
- HP: ¾
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 97844 |
| Type / Speed | Circulation |
| Horsepower | 0.55-1.0Hp |
| Model | Wiper0 70M |
| Dimensions L x W x H | 296x155x162mm |
| HEAD - H max | 11.6m |
| FLOW - Q max | 320 L/min |
| Lo-Flo System | No |
Motor Information
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Power - P1 | 0.65kW |
| Amp Draw | 2.9A |
| RPM | 2900 |
| Capacitor Size(s) | 12µF |
| Cord / Plug Type | 3 Core AMP |
| Air Switch | No |
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Center Discharge |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | No |
| Thread Type | Male - BSP |
| Part No. | 203171 |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
Questions & Answers
Spares
Flying Lead
For 1.5" Espa Pump Unions