- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Espa Circulation Pump - Wiper0 M-4P - 0.18HP
Espa Circulation Pump - Wiper0 M-4P - 0.18HP
Espa Circulation Pump - Wiper0 M-4P - 0.18HP
Recommended Additions
50mm Tailpiece (Socket)
32mm Tee Tailpiece (Socket)
Fast-Cure Solvent Cement - Blue, PVC & ABS
2m - 3 Core (4 Way plug)
1.5" Tailpiece (Socket)
1" Tee Tailpiece (Socket)
Flying Lead
For 1.5" Espa Pump Unions
M8 - Bobin Type
Product Details
Espa Wiper0 pumps are used as hot tub circulation pumps, but are more commonly found fitted in Whirlpool bath systems.
Quiet running, single speed, centre suction pumps for water recirculation with a central suction and rotatable wet ends.
Common on SpaForm Prestige hot tubs
Cable Not Included
We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack if it differs from the supplied cable.
Please note:
- Espa use BSP threads on the port connections. Please ensure correct unions are being used.
Pump Specifications
Dimensions
- 296 x 155 x 162 (mm)
Summary
- Discharge: 1 ½"
- Suction: 1 ½"
- Water Temp: Max. 50ºC
- HP: 0.18
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 125397 |
| Type / Speed | Circulation |
| Model | Wiper0 M-4P |
| Dimensions L x W x H | 296x155x162mm |
| HEAD - H max | 3m |
| FLOW - Q max | 170 L/min |
Motor Information
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Power - P1 | 0.13kW |
| Amp Draw | 0.6A |
| RPM | 1380 |
| Capacitor Size(s) | 6µF |
| Cord / Plug Type | 3 Core AMP |
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Center Discharge |
| Connection Diameter | 63mm |
| Thread Type | Male - BSP |
Wet End (Tank) Information
| Connection Type | 1-1/2" Female BSP Thread |