- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Espa Wiper3 300 Spa Pump - 3HP - 1 Speed
Technical Info
Downloads
Espa Wiper3 300 Spa Pump - 3HP - 1 Speed
£483.75INC VAT
25% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Espa Wiper3 300 Spa Pump - 3HP - 1 Speed
79mm Centre Suction x 79mm Side Discharge
0 Reviews
SKU: PMP-5224MPN: 203175RRP: £645.00
LOGIN FOR TRADE PRICING£483.75INC VAT
25% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Get it 19/08/2026Order in 98 days and 14 hours
Share
LID: 2510
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
AMP Cable - 1 Speed Pumps
2m - 3 Core (4 Way plug)
32 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: CAB-3874MPN: 21086
£22.68RRP:£25.20
Espa Wiper3 Pump Union - 2"
2" x 2" - Sold Individually
7 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 7457
£26.49
Hydrospares Anti Vibration Pump Mount
M8 - Bobin Type
80 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4530
£2.99
Product Details
The Wiper3 pumps can be found in many Spaform hot tubs circa 2004-2007. It is also a common boost pump in hot tubs and swim spas.
Quiet running speed centre suction pumps for water recirculation with a central suction and rotatable wet end.
Unions available separately
Cable Not Included
We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack if it differs from supplied cable.
Please note:
- Espa use BSP threads on the port connections, ensure correct unions are being used!
Pump Specifications
Dimensions
- 329 x 191 x 270 (mm)
Summary
- Discharge: 2"
- Suction: 2"
- Water Temp: Max. 50ºC
- HP: 3
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 203175 |
| Type / Speed | 1 Speed |
| Horsepower | 3Hp |
| Model | Wiper3 300 |
| Dimensions L x W x H | 442x194x268mm |
| HEAD - H max | 16 m |
| FLOW - Q max | 1000 l/min |
Motor Information
| Frame Size | 56F |
| Voltage / Frequency | 220-240V / 50Hz |
| Power - P1 | 2.5kW |
| Amp Draw | 11A |
| RPM | 2900 |
| Capacitor Size(s) | 60µF |
| Cord / Plug Type | 3 Core AMP |
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Union Connection Ref | 2.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | No |
| Thread Type | Male - BSP |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
Hydrospares O-Ring - 70mm
For ESPA Wiper3 Union Ports
8 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 7482
£17.67RRP:£18.60
Espa Fan Cover For Wiper3 Pump/Motor
Genuine Part
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: FAN-8225MPN: 10528
£7.49