- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Espa Wiper3 200 Spa Pump - 2HP - 1 Speed
Technical Info
Espa Wiper3 200 Spa Pump - 2HP - 1 Speed
£629.03INC VAT
25% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Espa Wiper3 200 Spa Pump - 2HP - 1 Speed
79 mm Centre Suction x 79 mm Side Discharge
0 Reviews
SKU: PMP-5223MPN: 99501RRP:£838.71
LOGIN FOR TRADE PRICING £629.03INC VAT
25% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 1 hour
Share
LID: 4760
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
The Wiper3 pumps can be found in many Spaform hot tubs circa 2004-2007. It is also a common boost pump in hot tubs and swim spas.
Quiet running speed centre suction pumps for water recirculation with a central suction and rotatable wet end.
Unions available separately
Cable Not Included
We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack if it differs from supplied cable.
Please note:
- Espa use BSP threads on the port connections, ensure correct unions are being used!
Pump Specifications
Dimensions
- 329 x 191 x 270 (mm)
Summary
- Discharge: 2"
- Suction: 2"
- Water Temp: Max. 50ºC
- HP: 2
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 99501 |
| Type / Speed | 1 Speed |
| Horsepower | 2Hp |
| Model | Wiper3 200 |
| Dimensions L x W x H | 429x194x230 |
| HEAD - H max | 15.5m |
| FLOW - Q max | 700 l/min |
Motor Information
| Frame Size | 56F |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Power - P1 | 1.9kW |
| Amp Draw | 8.8A |
| RPM | 2900 |
| Capacitor Size(s) | 30µF |
| Cord / Plug Type | 3 Core AMP |
Wet End Information
| Configuration | Self Drain, Side Discharge |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | No |
| Thread Type | Male - BSP |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.